Tammed, kes saanud kuulsaks kui Ramatamananda ja Romanadvoratrelundar

Tammed, kes saanud kuulsaks kui Ramatamananda ja Romanadvoratrelundar

 

 

 

 

Mihkel Tamm Sri Rama Michael Tamm (1911 Elistvere vald, Tartumaa 2002 Boston) müstik, müstilisi õpetusi käsitlevate raamatute autor.

 

Mihkel Tamm on lõpetanud Tartus gümnaasiumi. 1940. aastal läks ta laevakütjana Rootsi. Pärast rännakuid mitmetes riikides jõudis ta Saksamaale ja asus õppima Berliini tehnikaülikooli tuumafüüsikat. 1948. aastal toimunud temas usuline ümbersünd. Sealsamas Berliinis olevat üks teosoof andnud talle nimeks Ramatamananda, mis lühendatult olekski siis Rama.

Kui NSV Liitu vallutas Hruštšovi sula, plaanis Saksamaal juveeliäriga rikastunud, elegantselt ja kallilt riietunud Tamm 1956. aastal alustada jalgsirännakut Eestist läbi Nõukogude Liidu Indiasse, kuid Eestis võeti talt ära tema ÜRO apatriidi (kodakondsuseta isiku) pass. See tähendas, et ta ei saanud riigist välja. Riigi sees aga ei lubatud tal elada Tallinnas. Tamme elukohtadeks said Uku talu Langermaal ja Türi lähedal asuv Kaasiksaare.

Eesti orientalisti, tõlkija (ka Koraani) ja esseisti Haljand Udami sõnade järgi olevat Tamm Eestis pidanud omalaadset "metsaülikooli" ja KGB kahtlustanud teda budistliku salaorganisatsiooni rajamises. Soovitan lugeda Vladimir Videmani/Wiedemann (Guzman) mälestusi, milles juttu müstilistest liikumistest XX sajandi 70. - 80. aastatel Nõukogude Liidus, sh Eestis. Eesti keeles ilmus tema raamat "Maagide kool. Eesti okultne underground 1970-1980" 2008. aastal. Videman/Wiedemann on omaette persoon ja pealgi: ta on sündinud Eestis  - 1955. aastal Tallinnas, ja suhelnud isiklikult Tammega. Hariduselt on ta vene filoloog, leiba on teeninud ajakirjanikuna ja tõlkijana ning nüüd on tema põhitegevuskohaks Berliin. Mõistagi, et ta ei olnud ainus julge suhtlemaks Tammega. Kuulu järgi tundsid Tamme mitmed Eesti tuntud inimesed... Mis sai Tammest? Tänu oma juutidest sõpradele anti Tammele 1981. aastal luba rännata välja Pühale Maale ja seda ta ka tegi pärast 25 aastat kestnud sundasumist oma sünnimaal. Tema maine teekond lõppes Bostonis.

Tamm lõi oma müstilise filosoofia süsteemi, mida nimetas nullhüpoteesi-teooriaks.

Soovitan ka lugeda oma sugulase Meelis Pilleri artiklit kohtumisest Tammega Bostonis  - vt artiklit Suure filosoofi surm, mis ilmunud Eesti Ekspressis 13.02.2003. aastal.*

Mary Tamm (1950 Bradford, Yorkshire, UK) näitleja.

 

Mary Tamm on õppinud näitekunsti õppeasutuses, mis üks prestiižsemaid maailmas ja vanemaid Inglismaal (asut 1904) - see on Royal Academy of Dramatic Art Londonis. Tema näitlejakarjääri algusajaks on aasta 1971 ja kohaks Birminghami Repertory Company teater. 1972 sai temast londonlane.

Mary Tamme esimene mängufilm oli Tales that Witness Madness (1973) ja see andis koosmängu võimaluse Kim Novakiga. Kohe järgnes teine film The Odessa File (1974), kus mängisid Jon Voight, Maria Schell ja tema võluv vend Maximilian Schell, Derek Jacobi... Need filmid heitsid noore kaunitari rahvusvahelisele ekraanile. Ja sealt ma ta leidsingi.

The Odessa File oli, nagu ma hägusalt mäletan, kuidagi sarnane nõukogude filmidega... Seitsmekümnendail ei olnud minu teadvuses pilt neljakümnendail aastail toimunust veel täpselt fokuseerunud - puudu jäi finessidest, mis olulised tõe kokkuseadmisel. Üks selline finess oli ka ODESSA - ei, mitte linnana, vaid salaorganisatsioonina Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen. Täna ma ei suuda filmi faktitruudust ja kunstilist teostust hinnata, kuid mäletan, et just selle filmi tiitrites märkasin ma oma perekonnanime Tamm.

1978. aastal osales Mary Tamm menuseriaalis Doctor Who, mis oli "jooksma" hakanud juba 1963. aastal ja mis "jooksis" edasi veel kümmekond aastat ning kujunes populaarseimaks teleseriaaliks ja mitte ainult Inglismaal. 1996 tehti täismetraažiline Doctor Who Eric Robertsiga "vana" Doctor Who motiividel ja 2005 Doctor Who taaselustati - jätkati õnnestunult kunagist teleseriaali.

Ent mingem tagasi aastasse 1978, mil Mary Tamm valiti mõistatusliku Doctor Who assistendiks Romanaks, mis on lühend nimest Romanadvoratrelundar.

BBC teaduslik-fantastiline - ehk nagu me tänapäeval ütleme: ulme - teleseriaal on Ajas oma ajast ja arust Ajamasinaga TARDIS (Time And Relative Dimension in Space), mis on seest suurem kui väljast, Aega ja Ruumi uurivast salapärasest ja päritoluta Doctor Whost. Mõistagi, et tal on "meeskond" ning et nende teel on takistusi ja kurjust. Kuid nad ei jää Kurjuse tegude passiivseteks pealtvaatjaiks. Sel kõrge moraaliga sümpaatsel avantüristil on ka võime taaskehastuda - Mary Tamme Romana tegutseb koos neljanda Doctor Whoga, keda kehastas Tom Baker.

http://bbc.co.uk/doctorwho/classic/gallery/fourthdoctor/26.shtml  

http://bbc.co.uk/doctorwho/classic/gallery/tamm/tamm15.shtml  


Mary Tamme töö neljanda Doctor Whoga kujunes lühikeseks - hõlmas vaid aastat 1978. Tsiteerides Wikipediat : Over the course of Season 16, Romana begins to take some of the characteristics of the screaming  damsel in distress, which reinforced Tamm's decision not to remain in the role as she felt the character had been taken as far as she could go. As a result, Romana regenerates at the start of Season 17, emerging with a different physical appearance and a lighter personality. The suddenness of the regeneration scene was also dictated by real life events. Although Tamm had left the show on relatively good terms, by the start of Season 17, she was very visibly pregnant, making her return even for a regeneration scene impractical. 1978. aastal oli ta abiellunud Marcus Ringrose`iga.
Nüüd on Mary Tamme Romanat igaühel võimalik vaadata - teleseriaal on DVD-l. Nagu paljusid tema teisigi töid. Mary Tamme teatri-, tele- ja filmitööde loetelu on pikk ja mitmekesine - selles veendumiseks vt näiteks IMDb-d.

Lisaks näitlejatööle - Mary is a member of the associates of the Royal Academy of Dramatic Art, and for ten years worked on the committee, raising money for the student hardship fund. In 2005, she helped organise and appeared in the Rada centenary gala, which included past Rada luminaries such as Joan Collins, David Warner, Gemma Jones and many more. She mentors students at the academy, and helps with their progress both throughout their training, and afterwards, when they enter the profession. She has attended workshops and forums at drama schools in London, and has taught improvisation and audition speech techniques, as well as directing student productions.

Mary Tamm elab koos abikaasaga Londonis. Kui tema elustiili ilmestada, siis tuleb lisada, et ka kahe kassiga - she is also a supporter of the Cat`s protection league, and RSPCA (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals). Tema teine "nõrkus" on autod... Oma elu suurimaks sürpriisiks peab ta aga asjaolu, et ta on "tütre vahendusel" saanud vanaemaks, ehkki tunneb end 16-aastasena.

Oma eluloosungi on ta sõnastanud lühidalt: Keep your feet on the ground and reach for the stars.
 

Kõike kokkuvõtvalt: on igati põhjust jääda huviga ja isegi põnevusega ootama Mary Tamme elulooraamatut, mille kirjutamist on ta juba alustanud.

Miks ma kirjutan temast kui tuntud inglise näitlejast nii üksikasjalikult? Tamme nime kandvaid inimesi võib leida, kas just igast sadamast, kuid igast riigist ilmselt küll! Aga sellepärast, et - esiteks: Mary Tamm on eestivereline. Ja teiseks: ta ei ole seda varjanud, vaid vastupidi kõikjal, kus võimalik, ka rõhutanud.

Kui riikide piirid muutusid läbitavamateks, kohtusin sõjapõgenikuna Inglismaale elama sattunud eesti rahvusest prouaga ja mõistagi küsisin, kas ta teab midagi Mary Tammest. Ta teadis - teadis kui tuntud näitlejat ja kui Eesti-juurtega inimest, lisades jutu lõpetuseks, et Maryl oli väga ilus isa... Ja ilust ei ole ka tütar ilma jäänud.
 
Mary Tamm on sündinud Inglismaal ja siit ka küsimus, kuivõrd ta valdab eesti keelt? Ta on igal võimalikul kohal kinnitanud, et tema esimene keel oli eesti keel ning ta ei osanud inglise keelt enne kooliminekut. Vastuseks minu eestikeelsele kirjale teatas ta inglise keeles: I do understand written Estonian, but cannot write it very well... Selgitus päritolu kohta on aga selline: My parents were from Tartu (father) and my mother was born in Omsk - she was half Russian...
Lõpetuseks veel kaks väljavõtet. Esimene on Mary Tamme vastus küsimusele Who was your favourite guest star in the Key To Time series?  I particularly adored Philip Madoc, who was in The Power of Kroll. He was great because he speaks so many languages. My background is Eastern European and my parents were refuges. Estonian is my first language, and he was the only other person I'd met in my life that could speak a few words of Estonian. Which was so impressive.
Ja teiseks üks lauseke Philip Madoci intervjuust: ... I also particularly remember Mary Tamm, because aside from the fact that she's Estonian, she's also a very good-looking woman.

Kõigele sellele vaatamata ei ole ma leidnud meie pressist temaga intervjuud, teda tutvustavat kirjutist. Ehkki ju meil on ajakirjanikke, kes üritanud avastada välismaal tegutsevaid edukaid eestlasi või eestimaalasi. Seda enam on see hämmastav, et meie teleekraanidelt on mitu korda läbi jooksnud menufilm Mary Tammega - Poirot` sarja kuuluv "Unenägu" (The Dream, Hercule Poirot - David Suchet), ja DVDgi on Eestis müügil... Igatahes jään ootama aega, mil meie mõni endast vaimustuv ajakirjanik hõikab võidukalt: mina avastasin!

Aprill, 2008

 

 

*

 

See foto tänasest Mary Tammest on tema enda saadetud avaldamiseks minu kodulehel.


 

* * * 

 

14 September 2009

First Generation: The Autobiography of Mary Tamm

Book review
Written by
Mary Tamm
Fantom Films Limited
Release date
14 September 2009

The life and times of the actress who is far more than just Romana…

With a sense of glamour and beauty more suited to a Roxy Music album cover than a ramshackle children’s TV show in the late 1970s, Mary Tamm’s performance as Time Lady Romana captivated millions during her season on Doctor Who. But as her autobiography proves, there is considerably more to the Bradford-born actress than this one role.

It’s clearly a heartfelt book, as displayed in the segments in which Tamm traces her Estonian roots. In fact, there's a distinct element of the BBC series Who Do You Think You Are? here as she learns more about her heritage and, in turn, the reader learns more about her. It’s inspiring stuff, and highly thought provoking.

There’s a lot of humour included in Tamm’s writing as well. A first date with her future husband starts strangely when he arrives at her house to pick her up, only to settle down and watch a James Bond film before they leave! On getting the part of Romana, Tamm and former leading lady, Louise Jameson, swap notes with the outgoing companion advising the new girl ‘not to take any nonsense from Tom!’

In fact, the Doctor Who material (covering the first half of her season’s worth of adventures – making a second volume a welcome inevitability) is excellent, with some unfamiliar stories about the making of her episodes recalled in great detail.

Her journey also takes in her roles in projects as diverse as The Likely Lads, The Odessa File, Return of the Saint and Coronation Street as well as the portmanteau horror movie Tales That Witness Madness, with anecdotes written in a friendly, breezy style that tumble pleasantly off the page.

An excellent read in its own right, this book deserves to find an audience beyond the Doctor Who faithful. Roll on volume two…

Jonathan Wilkins

*

 ‘My heart’s still in yorkshire’

Monday 21st September 2009

The mention of her name sends Doctor Who fans into a dreamy trance.

Bradford-born actress Mary Tamm’s four-decade career spans some of the nation’s most popular TV dramas, but she’ll always have a place in the hearts of Doctor Who fans thanks to her role as Romana, ‘Time Lady’ assistant to Tom Baker in the 1970s. Mary meets fans at conventions around the world. “As well as older fans, we get kids coming along who watch the earlier shows on DVD. There’s a lot of affection for those wobbly sets!” she smiles. “The old shows were more story-driven, but I prefer the new ones – they’re so slick. I’d love to return to Doctor Who.”

Mary is delightful; chatting about everything from partying in the fast lane with Richard Burton and Tony Curtis to her love of libraries. “People can’t believe I use libraries, but I’ve loved them since I borrowed my first book at Lilycroft Juniors,” she says.

She speaks fondly of her childhood in Bradford and, next week, she returns to the city, promoting her autobiography, First Generations. Tracing her life from Bradford’s Estonian community to swinging London, it’s peppered with delicious anecdotes, from playing bridge with Doris Speed on the Coronation Street set, to the time her art student sister brought David Hockney home for tea. “He’d dyed his hair tartan; my mother didn’t know what to make of him,” recalls Mary. “He sketched her. After he left she said it was ‘bloody rubbish’ and tried to light the fire with it!”

Mary’s parents came to Bradford from Estonia in 1945. They settled in Manningham and life was based around the Estonian Club.

“Men reminisced about the old times, the women gathered in the kitchen making piroshki (Russian cakes) and we children played in the grounds,” Mary recalls. “There was music, dancing, lively discussion, drinking. My mother conducted the choir, its sublime harmonies expressing the pain and frustration of a small people suffering injustices over centuries.”

Mary’s family fell victim to Stalin’s brutal regime in Eastern Europe. “My father lost four brothers to Stalin’s Gulags. The fifth returned emaciated and mute, dying from tuberculosis. Like many refugees, my father left his country, never to see his family again. He worked in Lister’s Mill, toiling long hours among mathematicians, surgeons, scientists – the finest brains in Estonia, packing wool.”

Mary’s parents carried a sadness at leaving their homeland. “They spoke incessantly of ‘the old country’; the countryside, music, literature,” she says.

In later years, she made an emotional journey to Estonia. “I didn’t feel Estonian, but felt I owed it to my ancestors to go back. I kept diaries during my visit, which I used for this book,” she says. “When I’m overseas, the place I miss is Yorkshire. That’s where I’m rooted.”

...

Kohe pärast selle raamatu ilmumist soovitasin kahel Eesti kirjastajal leida võimalus raamatu eesti keelde tõlkimiseks, lisades, et ette võiks kirjutada midagi eesti lugejale ja lõppu lisada intervjuu autori endaga. Üritasin põhjendada tõlke vajalikkust. Esiteks, kui eestlanna on Inglismaal näitlejana end tuntuks suutnud mängida, siis - arvestades inglise näitekunstikooli kõrgtaset - on see saavutus omaette. Teiseks, raamat on väga eestikeskne - proloog algab eestikeelse reaga "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm"... Kirjastajad väitsid nagu ühest suust: ei, meil teda ei tunta. No comments! Ei, siiski on: kui ei tunta, siis tuleb tutvustada. Paraku, see raamat ei vasta ju meil praegu moesolevatele nn elulooraamatutele. Oh, millal - või kas üldse? - lõpeb primitiiv-elulooraamatute kirjastamine...

 November, 2009

 

 

*

26. juulil 2012 Mary Tamm suri - vähk.

 

 

Doctor Who actress Mary Tamm dies

 

 

Tributes have been paid to “truly beautiful” Doctor Who actress Mary Tamm, who died today at the age of 62.

Tamm was best known for playing the first incarnation of the Doctor's companion Romana, alongside Tom Baker.

She had a long career on stage and screen, with roles in films including The Odessa File and The Likely Lads, and a recurring role in soap Brookside as Penny Crosbie.

She died at her home in Battersea, south west London after suffering from cancer for 18 months, agent Barry Langford said. She leaves her husband, Marcus Ringrose, daughter Lauren and seven-year-old grandson Max.

Mr Ringrose said: "Mary was truly beautiful in every way. She was a very spiritual lady who loved nature and adored all animals.

"On set and offstage, her earthy northern humour and self-deprecating wit brightened every occasion. She was a consummate actress, and immensely popular in the profession.

"Mary was born in Bradford, the daughter of impoverished refugees, and through sheer talent and hard graft got herself to Rada, starred opposite Jon Voight in The Odessa File, and found a form of immortality as the Time Lady Romana opposite Tom Baker in Doctor Who.

"We will miss her every day."

Tamm's parents were Estonian and she did not learn English until she went to primary school. Her first professional job was at the Birmingham Repertory Theatre where she worked alongside Derek Jacobi, Joan Sims and Ronnie Barker. From there she moved on to television work and film, her first feature film being Tales That Witness Madness with Kim Novak.

She recently starred in television series Wire In The Blood, Paradise Heights and Jonathan Creek, with stage work including Amanda in Private Lives and Beverley in Abigail's Party.

Her last role was in EastEnders, in which she played Orlenda in 2009. Her autobiography was published the same year.

Mr Langford, Tamm's agent of 22 years, described her as one of his "closest friends", and said: "She had a great zest for life. She was a fantastic actress - she played stage parts of such range, parts that would take your breath away. She could play any role, and do so wonderfully."

He added that Tamm had been saddened by the recent deaths of contemporaries Elisabeth Sladen, who played Sarah Jane Smith in Doctor Who and died of cancer last year, and Angharad Rees, who died last weekend.

He added: "All of these people who she knew were going."

Actress Helen Lederer, a friend of Tamm's, said: "Mary was such an energised, talented woman with a great twinkle in her eye and she was so very beautiful."

Fans of Tamm have been writing messages of condolence on Twitter.

Paul Cornell, who has written Doctor Who novels and screenplays, said: "She was always great fun on screen, and those who knew her say that was true off screen too."

Fellow Doctor Who writer Joe Lidster said of Tamm: "Sweet and funny and not at all what you'd expect someone so glamorous to be. Such sad news."

Nicola Bryant, who played Doctor Who's American companion Peri, wrote on Twitter: "Just heard the terrible news that Mary Tamm has died. Completely shocked. Very sad. Thoughts go to Marcus & Lauren. RIP Mary."

Tamm had mentored students at Rada and was involved in fundraising for the Eve Appeal, the gynaecology cancer research fund.

PA

 
webwise